Kvarnerska Noć muzeja

Noć muzeja 2013

U petak, 25. siječnja očekuje nas manifestacija koja već niz godina stavlja muzeje i izložbene prostore pod svjetlo reflektora, educira, zabavlja, i što je najvažnije, stvara nove prijatelje i posjetitelje ovih institucija. Naravno, u pitanju je Noć muzeja – onaj dan kada oni produžuju svoje radno vrijeme do kasno u noć i uz slobodan ulaz i prigodne programe predstavljaju svoje postave. Kvarnerski se muzeji i ove godine pridružuju Noći muzeja, otvaraju nam svoja vrata i pripremaju posebne programe.

CRES
CRESKI MUZEJ
Raspjevani muzej – izložba glazbenih instrumenata i audio uređaja od 50-ih godina 20. stoljeća do danas, u suradnji s Lošinjskim muzejom.
Slušaonica glazbe i njenih promjena od 50-ih godina 20. stoljeća do danas
Posjetitelji su pozvani da donesu svoje omiljene radio uređaje, ploče, kazete ili CD-e… sve ono što svjedoči o njihovim osobnim glazbenim afinitetima.

CRIKVENICA
MUZEJ GRADA CRIKVENICE
08.00 – 23.00 Filip Mrvelj: Bubo bubo, ulična umjetnost, 3D oslikavanje kolnika
10.30 – 12.30 Tragovi duge na asfaltu, ulična umjetnost, dječja radionica
12.30 – 01.00 Tragovi duge na asfaltu, izložba na otvorenom
18.00 – 01.00 Czriquenicza 1412. –život i umjetnost Vinodola u doba pavlina, izložba
18.00 – 22.30 kviz znanja za posjetitelje
20.00 – 20.30 nastup ženske klape Sveta Jelena na otvorenom u Preradovićevoj ulici ispred Muzeja
21.00 – 23.00 koncert grupe Jinx na otvorenom u Preradovićevoj ulici ispred Muzeja
23.00 izvlačenje dobitnika kviza znanja
18.00 – 01.00 prodaja muzejskih suvenira po prigodnoj cijeni
19.30 – 01.00 besplatno kuhano vino, vrući čaj i frite, te zabava i druženje do sitnih noćnih sati za sve posjetitelje

U slučaju jake bure program na otvorenom se otkazuje, a u slučaju slabije kiše zabavni program će se održati u natkrivenom dijelu Preradovićeve ulice.

DELNICE
ETNO KUĆA RAČKI
18.00 – 21.00 Povratak u prošlost – priča o organizaciji doma i o staroj graditeljskoj baštini Delnica

DOBRINJ
ETNOGRAFSKA ZBIRKA OTOKA KRKA U DOBRINJU
18.00 – 21.00 Osvijetljena noć, izložba
Raznovrsnim rasvjetnim tijelima iz muzejskog fundusa zajedno ćemo osvijetliti muzejsku noć.
Što je bilo prije struje?

KASTAV
MUZEJSKA ZBIRKA KASTAVŠTINE
18.00 – 21.00 IzloŽba fotografija – Branko Jani Kukurin: Naši artižani – pituri i bačvari
Fotografijama Branka Janija Kukurina dočarat će se tradicionalni obrti onakvi kakvi su danas.

KORNIĆ
ZAVIČAJNA ETNOGRAFSKA ZBIRKA
18.00 Marija Gračaković, prof.: Ča ćukaš?, promocija knjige o običajima Kornića

MALINSKA
GALERIJA SV. NIKOLE
18.00 Otvorenje izložbe Željka Valentića Đir uz more
19.00 Nastup Kulturno-umjetničke udruge Dubašnica
Anton Bogović-Jurov na dubašljanskoj čakavici čita Priče o mjestu

MALI LOŠINJ
LOŠINJSKI MUZEJ
18.00 – 21.00 Raspjevani muzej
Posjetitelji Noći muzeja moći će uživati u slušanju glazbe od 50-ih godina 20. stoljeća pa sve do danas. Pozivamo sve ljubitelje glazbe da dođu u muzej i otkriju nam svoju definiciju i poimanje glazbe, te da donesu svoje omiljene gramofone, magnetofone, kazetofone, ploče, kazete, CD-e, instrumente i ostala pomagala koja svjedoče o njihovim osobnim afinitetima prema glazbi.

MATULJI
ZVONČARSKA MUZEJSKA ZBIRKA OPĆINE MATULJI (20.00 – 01.00)
22.00 otvorenje izložbe fotografija Zvončar u fokusu
22.30 – 24.00 Domaća beseda slaja’ j od meda……, mali noćni stihovi
22.00 – 24.00 Dva lica armuniki, glazbeni program

NOVI VINODOLSKI
NARODNI MUZEJ I GALERIJA NOVI VINODOLSKI (18.00 – 01.00)
Stalni muzejski postav
19.00 Projekti i istraživanja povijesne grupe OŠ Ivana Mažuranića iz Novog Vinodolskog
20.00 Zanimljivosti iz depoa, vodstvo kroz stalni muzejski postav
21.00 tradicionalna radionica pokrivanja rupca uoči mesopusta
22.00 – 24.00 glazbeni program
Druženje uz čaj, friti i kuhano vino

OMIŠALJ
CENTAR ZA KULTURU OPĆINE OMIŠALJ
18.00 – 21.00 Stalni postav  – Izložba Ambalaža i zabavne igre u posljednjih 100 godina u suradnji s antikvarijatom Mali neboder, Rijeka
18.00 nastup klapa Krk i Mažurana uz friti, kroštule i kuhano vino

OPATIJA
HRVATSKI MUZEJ TURIZMA
Umjetniĉki paviljon Juraj Šporer
20.00 otvorenje izložbe Zdravka Kopasa
Glazbeni paviljon ispred Ville Angioline
20.30 izložba dječjih radova Moje najdraže putovanje
Villa Angiolina
22.00 promocija kataloga izložbe Pun kufer svega
Glazbeni program: Borna Šercar trio feat. Sabrina
Coctail catering, promocija i degustacija muzejskih noćnih koktela

PUNAT
GALERIJA TOŠ
18.00 – 01.00 Izložba radova puntarske kreativne radionice malih i velikih kreativki Inspire Bags By Ali izložba Dubravke Pocel
Glazbeni program: Adriana Ključarić, klavir i Kristijan Žic, gitara

RAB
GRADSKI LAPIDARIJ (18.00 – 22.00)
Stručno vodstvo u svaki puni sat
U desakraliziranoj bratovštinskoj crkvi sv. Kristofora smještena je zbirka kamenih ulomaka koji potječu iz grada Raba.
Posjetiteljima će na stručnom vođenju kroz zbirku biti predstavljena crkva i relevantni ulomci, s naglaskom na kamenu plastiku 15. i prve polovine 16. stoljeća i pojavu radioniĉke produkcije (Andrija Aleši i Petar Trogiranin).

PREDVORJE KINA RAB (18.00 i 20.00)
Noć muzeja bez muzeja
Povodom prve rapske Noći muzeja održat će se predavanje pod nazivom Noć muzeja bez muzeja u kojem će biti naglasak na potrebi za muzejom na Rabu. Pritom će biti prezentirane neke od raznorodnih zbirki muzejskih predmeta koje se čuvaju na otoku (zbirka kamenih spomenika, zbirka amfora, etnografska zbirka, zbirka sakralne umjetnosti, umjetnička zbirka) kako bi se stekao uvid u njihovo bogatstvo, ali i u neadekvatnost uvjeta u kojima se većina zbirki čuva.

GALERIJA KNEŽEV DVOR (18.00 – 22.00)
Izložba radova polaznika keramičke radionice u organizaciji rapske Udruge Komin
Kreativna radionica oblikovanja gline za građanstvo

CRKVA SV. NIKOLE
Rekonstrukcija bareljefa anđela sa zabata crkve sv. Andrije – demonstrira Mladen Šćerbe, rapski umjetnik

GALERIJA NIMIRA
Izložba radova suvremenih umjetnika: G. Nemarnika, K. Sladovića, K. Bekera

RIZNICA KATEDRALE UZNESENJA BLAŽENE DJEVICE MARIJE
Razgledavanje fundusa riznice ekskatedrale Uznesenja Marijina u Rabu

RIJEKA
ASTRONOMSKI CENTAR RIJEKA
18.00 – 24.00 H2O – izvor života
18.00 film Kaluoka´hina – začarani greben, digitalni planetarij
18.30 dječji kviz – Velika sala
19.00 film Kaluoka´hina – začarani greben, digitalni planetarij
19.30 predavanje Riječka voda – Velika sala
20.00 film Utrka do Zemlje – digitalni planetarij
20.30 predavanje Svemirska potraga za vodom – Velika sala
21.00 film Misija: Mars – digitalni planetarij
21.30 predavanje Najnovije s Marsa – Velika sala
22.00 film Dotaknuti rub Svemira – digitalni planetarij
22.30 predavanje Ledeno doba – Velika sala
23.00 film Pogled na planete – digitalni planetarij
23.30 otvaranje izložbe slika riječkih autora
24.00 film Vibrato – digitalni planetarij

Ostala događanja:
Izložba starih teleskopa
Nebeski tragači – kratke interaktivne prezentacije o orijentaciji na nebeskom svodu
Šetnja nebom – promatranje kroz glavni teleskop zvjezdarnice te kroz prijenosne teleskope
Astronomske fotografije
Gledanje kroz mikroskop

GALERIJA PRINCIPIJ  (17.00 – 01.00)
Izložba Fotografski eksperiment – fotografije obrađene u postupku solarizacije, sendvič negativa, fotogrami te kemogrami iz arhiva Fotokluba Rijeka
Radionice za posjetitelje: Dlan i Kolektivni kemogram
Muzički potpuri: gitarist Aleksandar Sedlak, violinistica Ana Badurina

MUZEJ GRADA RIJEKE (18.00 -01.00)
Oblici vremena, izložba kućnih satova iz zbirke Muzeja grada Rijeke, autorice dr.sc. Vesne Lovrić Plantić
Smokvina, riječka fotografska obitelj – Abdon, Miljenko, Ranko, autorice Sabine Ţigo
21.30 otvorenje izložbe Borislava Božića i Istoga Žorža Božić i Žorž u Grižanama, uz nazočnost autora i gostiju iz Grižana
Tijekom večeri, posjetitelje će zabavljati i Udruga vinara Belica iz Kastva, uz prezentaciju svojih vina.

MUZEJ MODERNE I SUVREMENE UMJETNOSTI RIJEKA (17.00 – 24.00)
18.00 MMSU – crtačka radionica i vodstvo za djecu u pratnji roditelja kroz 18. međunarodnu izložbu crteža
19.00 Mali salon – otvorenje izložbe: Vladimir Veličković, Davor Vrankić, Tomislav Čeranić
20.00 MMSU – otvorenje 18. međunarodne izložbe crteža / 18. DC
21.00 MMSU – vodstvo kroz 18. međunarodnu izložbu crteža
Prigodna prodaja publikacija i plakata u izdanju MMSU-a

POMORSKI I POVIJESNI MUZEJ HRVATSKOG PRIMORJA RIJEKA (18.00 – 01.00)
Izložbe:
Jurij Georg Vega – izložba predstavlja matematičara Jurija Georga Vegu (1754. – 1802.), znanstvenika slovenskog podrijetla, poznata po svojim logaritamskim tablicama koje su se primjenjivale do pojave džepnih kalkulatora.
Izumi me ! – zabavna i edukativna izložba koja daje pregled i evoluciju nekih od najznačajnijih izuma koji često svoje ishodište imaju u božanskoj mudrosti, ali i onih koji nam čine život ljepšim, lakšim i ugodnijim.
Riječki izumitelji – izložba o riječkim izumiteljima koji su trag svoje inventivnosti ostavili na različitim poljima ljudske djelatnosti.
Posjetitelji će se moći okrijepiti slasticama i toplim napicima.

PRIRODOSLOVNI MUZEJ RIJEKA (18.00 – 01.00)
18.00 i 20.00 stručno vodstvo po stalnoj izložbi Geološka građa zapadne Hrvatske, Riječka regija
19.00 Što se to zapravo nalazi pod mojim nogama? – predavanje prof. dr. sc. Igora Vlahovića
21.00 Zvjezdani stihovi i svemirski pejsaži, znanstveno-poetski performance prof. dr. sc. Rajke Jurdane-Šepić
21.30 – 01.00 koncert Lemon3 – acoustic / jazz / pop
Druženje uz prigodno piće i kroštule

SVEUČILIŠNA KNJIŽNICA U RIJECI (18.00 – 01.00)
18.00 – 01.00 izložba suvenira s motivom glagoljice (u suradnji s Turističkom zajednicom grada Rijeke i Turističko-informativnim centrom)
18.00 – 20.00 projekcija dokumentarnog filma o Bašćanskoj ploĉi
20.00 – 21.15 Glagoljica kao turistički proizvod – stazama krčke glagoljaške baštine, predavanje Dane Kružić, voditeljice kompleksa opatije sv. Lucije – Jurandvor
21.30 – 24.00 Brzi tečaj glagoljice, radionica Glagoljaške školice iz Jurandvora, voditelji Damir Kremenić i Dana Kružić

0 odgovora

Ostavite odgovor

Želite se pridružiti raspravi?
Slobodno sudjelujte!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.